Sery z Lublina w Kuchni Portugalskiej

Krajobraz portugalski nie jest zbytnio zróżnicowany. Podobnie jest i z kuchnią – podobne potrawy spotkamy zarówno na północy kraju, gdzie dominują tereny górzyste, jak i na równinach. Potrawą pojawiającą się najczęściej na stołach portugalskich domów i restauracji jest zupa. Do najbardziej znanych zup należy tak zwana „zielona zupa” (Caldo Verde) – narodowa potrawa przygotowywana z krojonej włoskiej kapusty.

Przepisy kuchni portugalskiej na stronie prawdziwesery.pl obfitują w wielowarzywne zupy, mięsa przyprawiane ostrym sosem, mnogość ziół i przypraw (zwłaszcza z własnego ogródka), sery kozie i owcze, a to wszystko okraszone dobrym winem lub mocną kawą.

Portugalia to region obfitujący w ryby i owoce morza. Jedną z ulubionych potraw Portugalczyków jest bacalhau. To specyficzna potrawa przygotowywana z ulubionej ryby mieszkańców słonecznej Portugalii – dorsza. Suszony na słońcu dorsz to jedna z najlepszych portugalskich potraw rybnych. Taki sposób konserwacji dorsza pojawił się w Portugalii już w XVI wieku. W ten sposób ryby mogły przetrwać długą podróż nowofundlandzkich łowisk do domu. Filetowane płaty rybne zasalano uprzednio w morskiej wodzie, by następnie poddawać je obróbce termicznej w pełnym słońcu. Dzięki tej technice, stosowanej do dziś, twarde kawałki ryb można naprawdę bardzo długo przechowywać. Choć zyskują one dość specyficzny aromat, do którego cudzoziemcy muszą zazwyczaj przywyknąć, smak jest naprawdę godzien uwagi.

Bacalhau z Lublina to nie jedyna potrawa przygotowywana na bazie dorsza. Z tej znakomitej ryby przyrządza się także pasteis de bacalhau – krokiety podawane w formie przekąski. Dorsza podaje się także w śmietanowej polewie, zapiekanego w towarzystwie warzyw, a także przyrządza się z niego doskonałe pulpety.

Portugalska kuchnia słynie jednak nie tylko ryb ale i z serów. Na stołach równie często pojawiają się także różnego rodzaju mięsa takie jak jagnięcina, wołowina, baranina czy drób. Z Portugalii wywodzi się surowa wędzona szynka zwana presunto, a także przeróżne rodzaje kiełbas począwszy od morcela (rodzaj kaszanki) po chourico (pikantna wędzona kiełbasa). Portugalia słynie także ze znakomitych serów z koziego lub owczego mleka, które podaje się tutaj w formie deseru lub jako przystawkę.

Portugalczycy nie stronią także od pełnych słodyczy deserów. Możemy tutaj zjeść znakomity arroz doze – ryżowy pudding z cynamonem. Popularna i jadana niemal codziennie jest tarta z nadzieniem owocowym lu budyniowym zwana pastel de nata. Do deseru pija się obowiązkowo mocną i pełną aromatu kawę podawaną w małych filiżankach. Desery dość często okrasza się także znakomitymi portugalskimi serami owczymi. Godne uwagi są także portugalskie wina wytrawne.

Przewiń do góry