Zdrowie i Uroda

Choroba z Lyme

Z sezonu na sezon w Polsce można zauważyć coraz więcej niebezpiecznych pajęczaków-kleszczy oraz coraz więcej osób chorych na boreliozę. Przyczyną tej niebezpiecznej sytuacji są niedługie i zbyt ciepłe zimy. Zdaniem uczonych kleszcze są członkami listy najniebezpieczniejszych organizmów świata. Średnio dwadzieścia pięć procent kleszczy zaraża boreliozą, więc nad wyraz istotne jest usunięcie pajęczaka w szybkim tempie po ukąszeniu oraz obserwacja własnego stanu zdrowia.

Co to jest choroba z Lyme?

kleszczBorelioza jest wywoływana przez bakterie z rodzaju Borellia, a nosicielami przypadłości są kleszcze z rodzaju Ixodes. Do zachorowania dochodzi wówczas, gdy zarażony kleszcz, kłując swą ofiarę, wydziela ślinę i produkuje wymiociny. Borelioza to wieloukładowa choroba zakaźna. Borelioza to najpowszechniej pojawiająca się zoonoza wywoływana przez kleszcze oraz najpowszechniej występująca choroba zakaźna wśród Polaków. Nieleczona przebiega u człowieka w kilku etapach: etap infekcji zlokalizowanej, infekcja rozproszona i etap infekcji przewlekłej.

Symptomy choroby z Lyme

Etap infekcji zlokalizowanej

Rumień wędrujący- do trzech tygodni od ugryzienia w miejscu, gdzie była pajęczak, pojawia się zaczerwienie lub jedna „krostka”. Zmiana skórna bardzo szybko się rozrasta, a miejsce ukąszenia jest najbardziej czerwone. Mogą pojawiać się również pęcherzyki.
Podwyższona temperatura,
Bóle głowy,
Silne bóle stawów,
Ciarki,
Ogólne osłabienie,
Naciek limfocytarny- pojawia się u jednej dziesiątej chorych. Jest to niebolesny, bordowy guzek.

Infekcja rozproszona

Zapalenie stawów,
Zapalenia serca,
Zapalenie nerwów czaszki,
Stan zapalny opon mózgowo-rdzeniowych.

Etap infekcji przewlekłej

Zanikowe zapalenie skóry.
Borelioza układu nerwowego- występuje u dziesięciu procent chorych. Objawia się zaburzeniami czucia, porażeniem nerwów, zaburzeniami funkcji poznawczych i pamięci.
Delikatny stan zapalny.

Rozpoznawanie i walka z chorobą z Lyme

Podstawą jest rozpoznawanie serologiczne, ale gdy u pacjenta pojawił się rumień pełzający, nie bierze się wyniku pod uwagę, ponieważ wynik może wyjść nieprawdziwy. W wypadku boreliozy układu nerwowego niezbędna jest diagnostyka płynu mózgowego i rdzeniowego. Coraz bardziej popularna wśród pacjentów jest badanie skanerem F-Scan 4. F-Scan jest odmianą dla lepiej znanego biorezonansu.

generator plazmowy

Tradycyjnie krętkowicę kleszczową leczy się antybiotykoterapią. Wybieranie pomiędzy penicyliną, cefalosporyną a tetracykliną zależy od stadium choroby. Przeważnie leczenie trwa do niecałego miesiąca. Terapia antybiotykami cieszy się skutecznością w niecałych stu procentach. Inną metodą leczenia jest zastosowanie generatora plazmowego RPZ-15. Generator skutecznie zmniejsza liczbę bakterii w organizmie. Coraz więcej gabinetów umożliwia pacjentom korzystanie z generatora – proszę zobaczyć jak wygląda przykładowy gabinet udostępniający metodę leczenia boreliozy przy pomocy generatora plazmowego RPZ: https://apiterapie.pl/leczenie-boreliozy-czestochowa/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *